Mesec šolskih knjižnic – oktober 2018

Na Osnovni šoli Košana smo praznovali mesec šolskih knjižnic v prijetnem vzdušju. V dveh tednih so knjižnico obiskale vse skupine šole: vseh devet oddelkov šole in štiri skupine vrtca. Z najmlajšimi smo prebrali pravljico, kaj zapeli in zaplesali. Pogovarjali smo se o knjižnici, knjigah in naravi, ki se je obarvala v jesenske barve. S prvošolci smo prebrali knjigo Šola ni zame Cvetke Sokolov in se spraševali, ali je šola res tako »bedna«. Zgodbo so učenci ilustrirali. Drugošolci so poslušali pravljico Lev v knjižnici avtorja (Knudsen, Michelle). Ob pogovoru so ponovili, kaj smemo in česa ne v knjižnici. Za domačo nalogo so narisali leva v knjižnici. Tretješolci že veliko vedno in razumejo, pri pouku so začeli spoznavati kmetijo, zato smo si v knjižnici ogledali police z izobraževalnimi knjigami. Izbrali smo nekaj knjig o kmetiji, živalih na kmetiji, opravilih in stavbah. Narisali so nekaj oseb, živali in vozil na kmetiji, nato smo skupaj izdelali plakat. Četrtošolci zelo radi ustvarjajo, zato smo v sodelovanju učiteljico izdelovali knjižne kazalke. Porisane so bile z obeh strani in na nekaterih so bile napisane zanimive misli. Z učenci petega razreda smo se pogovarjali o ilustracijah v knjigah, razmišljali smo o pomembnosti platnice pri izbiri knjige za branje. Tako so izdelali nove platnice za njim znane knjige. Šestošolci veliko berejo, zato so v knjižnici pripovedovali o svojih najljubših knjižnih junakih. Te opise so doma tudi zapisali in ilustrirali. Sedmošolci so se izkazali pri pisanju likovnih pesmi; carmina figuratum – in uživali so pri tem. Z osmošolci je v knjižnici tekel pogovor o branju, če radi berejo, zakaj da, zakaj ne. Razmišljali pa smo tudi o branju nekoč in danes. Svoje starše so povprašali, kaj so kot mladostniki radi brali in v računalniški učilnici pripravili zanimive sezname. Tudi devetošolci so v knjižnici uporabljali računalnike. Z različnimi spletnimi orodji so izdelovali oblačke iz ključnih besed. Ob tem so se zelo zabavali. Naredili pa smo tudi razstavo fotografij z naslovom: “Kje pa ti najraje bereš?”

Vsi skupaj pa smo se lotili velike pobarvanke, bralne mandale v obliki sove – simbola učenosti. Mandala visi pred knjižnico in vsak učenec, ki prebere knjigo, pobarva en delček mandale. Upamo, da jo bomo kmalu dokončali. Ugotovili pa smo, da se je izposoja glede na isto obdobje lani povečala za deset odstotkov. Naključje?!

Vse izdelke in fotografije smo razstavili pred knjižnico.

Vsi skupaj pa smo se strinjali, da imamo radi šolsko knjižnico!

Katja Čekada, knjižničarka

(Visited 10 times, 1 visits today)