Vitezi in princese

V januarju in februarju smo se otroci Pikapolonic vrnili v čas srednjega veka. Spoznavali smo življenje vitezov in drugih prebivalcev dvora. Izdelali smo viteško opremo in se pomirili v viteških bojih. Razvijali smo viteške veščine lokostrelstva, »lepopisa« in drugih ročnih spretnosti. Poslušali smo srednjeveško glasbo in spoznali srednjeveška glasbila ter se naučili skupinski srednjeveški ples. Prelistali smo veliko knjig, ki govorijo o srednjeveškem času in v njih preverili, če je res to, kar smo že vedeli o vitezih. Poiskali smo informacije o stvareh, ki so nas o vitezih zanimale npr.:

 • Zakaj so kralji in kraljice nosili krono?
 • Koliko je bil težek viteški oklep?
 • Ali so imeli vitezi mitraljeze?
 • Zakaj so gradili gradove?
 • Kaj so vitezi jedli?
 • Ali so obstajali čarovniki in čarovnice? itd.
 • Kako so barvali oblačila? itd.

Naučili smo se veliko novega o vitezih:

 • niso poznali krompirja,
 • na drugem koncu sveta so jedli delfine,
 • niso uporabljali jedilnega pribora,
 • kralje in kraljice so umivali služabniki,
 • niso imeli radiatorjev itd.

Temo smo zaključili z obiskom gradu Prem. Pobliže smo si ogledali, kako so ljudje na dvoru živeli. Videli smo njihovo kuhinjo, sobo za sprostitev in ples, kapelo, kletne prostore in pravi viteški oklep. Kustosinji sta nama dovolili, da smo se lahko dotaknili viteškega ščita. Pripravili sta nam delavnico izdelovanja ščita in ena izmed njih nam je povedala pravljico o vitezu, ki se ni želel boriti ter nas naučila gibalne igre z žogico.

(Visited 9 times, 1 visits today)