Vloga otroka ob tednu otroka

Letošnji slogan ob tednu otroka se glasi: “Odgovor je pogovor”

Skozi ves teden sva vzgojiteljici poskušali čim bolj prisluhniti otrokom in tako so nastale dejavnosti, ki so spodbujale otroke k aktivnemu sodelovanju, krepile ustvarjalno žilico in poskrbele, da smo vsi uživali in hkrati dosegali pomembne cilje v našem razvoju.

GLASBENA URICA S KITARO

V vrtcu nas je obiskala kitara, ob kateri smo z največjim veseljem zapeli vse tiste pesmi, ki smo jih poznali. Zelo je bilo zanimivo tudi brenkanje nanjo, naučili pa smo se tudi nekaj novih izrazov za stvari, brez katerih kitara ne bi bila takšna kot mora biti (trzalica, strune, vrat, napenjalci,…).

LUTKOVNA PREDSTAVA

Vzgojiteljici sva se v tem posebnem tednu odločili, da otrokom pripraviva lutkovno predstavo z naslovom Jabolko, v kateri nastopajo Ježek, Miška in veliko rdeče jabolko. V začetku tedna sva jih spodbudili, da s svojo umetniško žilico popestrijo sceno, ki bo igrici pričarala pravljično podobo, sami pa sva poskrbeli za lutke na palčki in na koncu je nastala prava zgodba, v katero so se otroci vživeli in s pogovorom z glavnimi junaki sodelovali v njej.

JABOLKO

Anja Štefan

Nekega dne se je ježek zibal skozi grmovje, obračal je svoj radoveden smrček in mrmral:

»Kaj bom našel? Kaj bom našel? Bo mogoče – hruškica? Bo mogoče – gobica? Bo mogoče –  kupček sliv? Kdo bi vedel! Kdo bi vedel!«

Tako je mrmral in se prizibal do samotne stare jablane. Stare jablane imajo ponavadi drobcena jabolka, trpka in črviva, ampak ta so bila lepa, debela, okrogla, rdeča …

»Ooo, in gotovo dobra,« se je zapodil ježek in si brž naložil največje in najlepše jabolko na hrbet. In sta se odzibala, ježek in jabolko, odzibala proti domu.

»Čudno,« si je med potjo govoril ježek. »Čudno, čudno. Tako veliko jabolko, pa tako lahko …«

Seveda ježek ni vedel, da je jabolko votlo in da v njem živi majhna siva miš.

Ko pa ga je doma vrgel na tla, se je jabolko razčesnilo in pred njim je sedela prelepa mišja gospodična.

»No!« se je namrdnil ježek, »pa ne, da sem namesto sladkega jabolka vso pot prenašal tole miš?!«

Ampak miška, ta ga sploh ni poslušala. S tačicam je pokrila smrček in zastokala:

»Moja hišica … moja lepa dobra hišica … ooo, jaz, sirotica uboga … brez doma sem ostala … le kaj bom zdaj …«

Ježek je kar molčal, ampak to ne pomeni, da ni nič mislil. O ne, celo zelo pametno je mislil. Mislil je, da je res veliko huje, če si ob celo hišo kot pa ob eno samo jabolko. In tako je nazadnje stopil malo bliže in prijazno dejal:

»Veš kaj, miška? Pa ostani pri meni, če ti je prav. Toplo je, prostora je dovolj, postlala si boš pa že sama.«

Potem se je obrnil in se odzibal skozi grmovje.

Jabolko, ki ga je našel tokrat, je bilo precej manjše. Ampak – če se majhno jabolko razreže na majhne koščke, ga je vseeno lahko dovolj. Celo za dva.

In tako sta se ježek in miška usedla, in sta rezala in delila:

»Enega meni, enega tebi, enega meni, enega tebi …«

Če prav slišim, še vedno mljaskata.

CESTA

Pri nas se otroci med prosto igro zelo radi igrajo z vozili. Že nekaj časa ugotavljamo, da nam nekaj manjka in sedaj smo za to našli zelo zanimivo rešitev. Cesto, ki smo si jo ustvarili kar sami. Za ustvariti cesto potrebuješ samo eno sredstvo in to je moder izolirni trak. Z njim se da narediti čisto vse, robove, črte po sredi, parkirišča, postaje in drugo. Nam je uspelo in sedaj je tretjina igralnice namenjena igri z vozili.

Kako zelo smo se v tem tednu zabavali, se preko fotografij lahko prepričate kar sami.